DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.04.2024 15:35:55 

Krasobruslařský klub Kraso Tachov z.s.

Informace o krasobruslení / výbava / údržba

 Co vše obnáší krasobruslení

Krasobruslení je krásný, ale náročný sport a to jak fyzicky, tak i časově. Vzhledem k tomu, že tento sport je hodnocen na základě technického provedení a uměleckého dojmu, je nutné se kromě tréninku na ledě věnovat i taneční a baletní průpravě. Za krásnými šaty se tedy skrývá ohromná dřina. Pokud se rozhodnete věnovat sportovnímu krasobruslení, je dobré si uvědomit, jaké další aktivity tento sport vyžaduje.Všichni profesionální sportovci vám řeknou, že začali se svým sportem již v útlém věku. S krasobruslením se doporučuje začínat ve věku 4-5 let. V tomto věku jsou již dětské kotníky dostatečně vyvinuté na to, aby vydržely častější zátěž v bruslích.

Rozcvičení se před tréninkem

Velice důležité je před každým tréninkem na ledě se rozběhat, protáhnout a celkově zahřát svaly. Sportovec tak výrazně předchází zraněním, které si velice často a jednoduše může způsobit v chladném prostředí zimního stadionu. Krasobruslař by NIKDY neměl vstoupit na led bez rozcvičení, které bezprostředně předchází tréninku na ledě, na což by neměl dbát jen trenér, ale především rodiče, kteří děti musí přivézt před tréninkem včas, aby se dítě v klidu mělo možnost protáhnout cca 15 min.!

Tréninky na ledě

Na tréninku se procvičují různé prvky pod dohledem trenéra. Těžší prvek je dobré probrat nejdříve mimo led a nacvičit ho v tělocvičně. Jeho provedení na bruslích je pak o něco lehčí.

Špičkou ledovce jsou závody. Na ty si společně trenér se svěřencem nacvičí tzv.volnou jízdu/krátký program. Zde je právě nutné perfektně zvládnout umělecké předvedení, techniku a sladit projev s hudbou. Starší závodníci mají svého choreografa, který jim s tím pomůže. Do bodového hodnocení se totiž také počítá rozmístění prvků na ledové ploše a její celkové využití závodníkem.

Mimoledová příprava

Velice důležitou součástí krasobruslení je suchá příprava. Ten, kdo se krasobruslení chce věnovat závodně, musí zařadit do svého tréninkového programu kromě hodin krasobruslení na ledě také hodiny baletu, gymnastiky, posilování, běhu, choreografie a nácviku krasobruslařských prvků v tělocvičně. Tam řadíme nácvik rotací a jednotlivých skoků a dalších různých kroků, které lze provádět mimo led. V tělocvičně si sportovci nacvičí správné provedení odrazů a doskoků - jednoduché, dvojité i trojité rotace a udržení rovnováhy, rozšíří svůj kloubní rozsah a naučí se pracovat s jednotlivými svalovými skupinami. Krasobruslaři tedy musí být velice fyzicky zdatní, což nemusí být na první pohled vůbec znát, neboť jsou často drobnější postavy a menšího vzrůstu. Vysoké krasobruslaře je vidno převážně ve sportovních dvojicích, kdy ten vyšší bude vždy muž.

Gymnastika a balet jako takový jsou nezbytnou součástí průpravy. Hodně baletních prvků se předvádí přímo na ledě a mnoho dalších z baletu vychází.

Krasobruslařské vybavení (brusle/oblečení)

Kvalitní vybavení je nedílnou součástí krasobruslení na jakékoliv úrovni. Bez kvalitních bruslí nebo oblečení si jen stěží vychutnáte radost z pohybu. Při výběru bruslí je potřeba dbát především na pohodlí s ohledem na náročnost prvků a úroveň dovedností sportovce. Z tohoto důvodu je při koupi bruslí nutné botu VŽDY vyzkoušet, abyste se dokázali správně rozhodnout a vybrat tvar boty, který bude sedět na chodidlo co nejlépe.

Nákup na internetu může být mnohdy levnější a lákavější variantou, není však zaručeno, že výběr bez předchozího vyzkoušení nebude chybou. Pro bruslení na profesionální i rekreační úrovni doporučujeme klasické kožené brusle. Moderní skořepinové brusle jsou mnohdy designově zajímavou alternativou, pro pravidelnější bruslení tento typ boty nedoporučujeme.

Krasobruslařské boty doporučujeme značky Risport, Graf, Jackson a Edea, nože značky Professional, Mirage, Club2000, Wilson.

Kvalitní brusle, servis a broušení nabízí p.Procházka (brusle Edea) a p.Burian (brusle Risport), obě se sídlem na ZS Hasa na Praze 10 - kontakty lze nalézt v sekci Odkazy.

Pro rekreační i profi bruslení je vhodné mít oblečení, které odpovídá požadavkům tohoto sportu. Jedná se především o tepelnou izolaci a pružnost materiálů, které hrají poměrně zásadní roli.Oblečení se musí umět přizpůsobit bez nadbytečného tahu a zároveň musí umět udržet teplo sportovce, aby nedošlo k případnému prochlazení. Doporučujeme nakupovat v prověřených krasobruslařských obchodech Sp-Sparrow (pí.Brabcová), Krasovýbava (pí.Ševčíková) a Icedream (p.Popovová) - kontakty v sekci Odkazy.

Specifikace nožů 

typy nožůKrasobruslařské nože jsou svým profilem zejména specifickými zoubky zcela odlišné od nožů určených pro hokej nebo rychlobruslení. Tvar nožů prošel dlouhým vývojem a byl podmíněn především rostoucí obtížností bruslařské techniky.

Většina krasobruslařských nožů má dva typy zoubků. Zoubky hladké a zoubky zdrsněné šikmými záseky. Profil charakterizují především dva zvětšené zoubky - horní usnadňující odpíchnutí a spodní nezbytný k odrazům a při dopadech. Pro nože určené jednotlivcům a sportovním dvojicím je typický zvětšený spodní zub. Nože pro tance na ledě a synchronizované bruslení mají zoubky kromě prvních tří ve tvaru čtyřbokého kolmého jehlanu, zaoblenější spodní zub a jsou kratší. Tím se zabrání vzájemnému kontaktu nožů mezi tanečními partnery případně mezi bruslaři skupiny. Délka nože je dána tak, aby spodní zoubek byl ve stejné svislé rovině s předním okrajem boty a konec nože nepřesahoval zadní okraj boty o více než 1,5 až 2 centimetry. Důležitým parametrem při výběru nožů je i tvrdost oceli, ze které jsou nože vyrobeny, neboť významnou mírou ovlivňuje ztenčování materiálu při broušení.

Broušení krasobruslařských bruslí

Krasobruslařské brusle jsou charakterizovány zvláštním profilem s křivkou, která je již dána výrobcem a při broušení musí být zachovávána. Brusle lze brousit na speciálních bruskách dvěma způsoby - broušením příčným (brusný kotouč se pohybuje kolmo k profilu brusle) nebo podélným (brusný kotouč se pohybuje horizontálně po délce brusle). Brusle se brousí do žlábku, jehož rádius spoluvytváří pomyslný úhel zákusu brusle do ledu a jeho velikost je závislá na krasobruslařské disciplíně a na hmotnosti bruslaře. Povrch broušené plochy musí být po dokončení broušení co nejjemněji vyleštěn, neboť má značný vliv na skluznost brusle po ledě. K závěrečnému leštění se většinou používá speciální pasta. Při broušení je důležité dbát, aby nedošlo k poškození spodního zvětšeného zoubku a k zakulacení koncové skluzné části brusle. Obě hrany brusle musí být v jedné rovině. Neodborné nabroušení může mít značně negativní vliv na výkon bruslaře. Zručnost, preciznost, patřičné znalosti a zkušenosti jsou tudíž základními požadavky na odbornost brusiče. Vrcholoví závodníci většinou brousí své brusle u stálého brusiče, který dokáže přesně vyhovět jejich požadavkům a zachová stále způsob broušení, na který jsou zvyklí.

Péče o brusle

Správná péče o brusle je prevencí před jejich poškozením. Při přecházení k ledové ploše je vhodné na bruslích nosit plastové chrániče, které zabrání ztupění nebo stržení hran. Po použití je nezbytné brusle očistit a osušit suchým hadříkem. Po řádném vysušení je vhodné na brusle navléci látkové chrániče, které zabraňují poškození při manipulaci a uložit je na suché místo. Také je možné během uskladňování alespoň příležitostně aplikovat vhodný olejový prostředek. Vrcholoví závodníci vyměňují brusle po jednom až dvou letech každodenního používání.